Yhteystiedot

Asiantuntemusta ja kokemusta yrityksellesi

 

Ota yhteyttä, kerromme mielellämme lisää toiminnastamme ja mahdollisuuksistamme auttaa yritystäsi eteenpäin.

Halutessasi uusia jäseniä hallitukseesi, ota yhteys puheenjohtajaamme joko puhelimitse,  oheisella lomakkeella tai suoraan sähköpostilla. Etsimme sinulle pätevän hallituksen jäsenen.  Yhteydenottosi käsitellään luottamuksellisesti. Lisätietoja antavat myös kaikki yhdistyksemme hallituksen jäsenet.

Mikäli toimintamme kiinnostaa muilta osin, ota yhteyttä puheenjohtajaamme tai hallituksemme jäseniin.

 

Yhdistyksen postiosoite

Hallituspartnerit Keski-Suomi ry
Lähdetie 3
44500 Viitasaari

hallituspartnerit.ks@gmail.com

 

Hallitus

 

TehtäväNimiSähköpostiosoitePuhelinnumeroLinkedin
PuheenjohtajaEsa Kainulainenesakainulainen1@gmail.com0400 541 041

 

VarapuheenjohtajaVeli-Pekka Heikkinenheikkinen@innovaatiomies.fi040 539 9214

http://linkedin.com/in/veli-pekka-heikkinen-152aaa3

 Kimmo Jantunenkimmo.jantunen@kolumbus.fi045 187 9833fi.linkedin.com/in/kimmo-jantunen-36911a44/
 Tommi Sipilätommi.sipila@kuuloxi.fi050 5186360fi.linkedin.com/pub/tommi-sipilä/3/b14/810
 Sakari Oikarinensakari.oikarinen@confidentum.com050 400 0523fi.linkedin.com/pub/sakari-oikarinen
 Olavi Rahkonenolavi.rahkonen@encorepartners.fi045 788 13161fi.linkedin.com/pub/olavi-rahkonen/2b/6a7/7a8
 Seppo Sneckseppo.sneck@largocapital.fi0400 643 803fi.linkedin.com/in/sepposneck 
 Joel Hujalajh@jh.fi

040 4839839

fi.linkedin.com/in/joelhujala

SihteeriMari Suorantamari.suoranta@jyu.fi040 508 5552fi.linkedin.com/in/mari-suoranta

 

Yhteisöjäsenemme:


 

Hallitusjäsenet valmiina hallitustyöhön:

Esa Kainulainen

HHJ, Hallituksen pj. 

Yhteystiedot: +358 400 541 041, esakainulainen1@gmail.com

Toimialaosaaminen:

Teollisuus- ja palveluyritykset, kauppa- ja alkutuotanto

Erityisosaaminen:

Yritysjohtaminen, strategiatyö, taloushallinto, johdon ja henkilöstön kehittäminen, PK-yritysten rahoitusinstrumentit ja tukimuodot. Markkinointioikeus, tekijänoikeus ja yrityksen IPR- oikeudet sekä osaamisen arviointi - 360 asteen menetelmällä

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä 


 

Seppo Sneck

HHJ, HHJ Pj

Yhteystiedot: +358 400 643 803, seppo.sneck@largocapital.fi

fi.linkedin.com/in/sepposneck 

Toimialaosaaminen:

ICT, asiantuntijapalvelut

Erityisosaaminen:

omistaja- ja kasvustrategia, yrityskaupat, rahoituskierrokset

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Kimmo Jantunen

Tohtoriopiskelija, KTM, yMBA, HHJ

Yhteystiedot: +358 45 1879 833, Kimmo.jantunen@kolumbus.fi

https://www.linkedin.com/in/kimmo-jantunen-36911a44/

Toimialaosaaminen:

Palvelualat, vähittäiskauppa, hotelli- ja ravintolatoiminta

Erityisosaaminen:

Strategiatyö, taloushallinto, rahoitus, asiakkuuksien hallinta, yrityksen hallinto sekä yritysjärjestelyt

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Harri Hytönen

Ins, MBA, HHJ

Yhtystiedot: 040-546 7637, hytonha@gmail.com

Osaaminen:

Tuotanto-, osto- ja logistiikkatoiminnot, varaosa- ja huoltoliiketoiminta, henkilöstön kehittäminen, johtaminen

Erityisosaaminen:

Yritysten muutosvalmennus

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: Kyllä


 

Timo Kalevi Martikainen

Jyväskylä

Yhteystiedot: +358 50 4660303, timo.martikainen@gmail.com

Toimialaosaaminen:

kone- ja laiteteollisuus, massateollisuus, suunnittelu ja valmistus

Erityisosaaminen:

simuloinnit, myynti & asiakastyö

Olen käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Vesa Voutilainen

Ekonomi, eMBA, HHJ, HPJ

Yhteystiedot:  +358 50 307 9603, esa.voutilainen@jkl.fi

Toimialaosaaminen:

julkinen sektori (kunnat, kuntayhtymät, liikelaitokset, yhtiöt, säätiöt), julkiselle sektorille palveluja tuottava yrityssektori

Erityisosaaminen:

taloushallinto, kustannuslaskenta, tuotteistus, hinnoittelu, toimialajärjestelyt (ulkoistukset, fuusiot), riskienhallinta

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Tommi Sipilä

Tradenomi Ylempi Amk, HHJ

Yhteystiedot: +358 50 518 6360, tommi.sipila@kuuloxi.fi

fi.linkedin.com/pub/tommi-sipilä/3/b14/810

Toimialaosaaminen:

valmistava teollisuus, uudet teknologiat, matkailu, HR

Erityisosaaminen:

Julkinen rahoitus, henkilöstöhallinta, taloushallinto, tuotteistus, myynti ja markkinointi, yrityskaupat

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Tiina Mikkola

OTM, HHJ, HHJ Pj

Yhteystiedot:Puh. +358 40 7475 309, tiina.mikkola@elisanet.fi

http://linkedin.com/in/tiina-mikkola-862601

Toimialaosaaminen:

Energia, teknologia, julkishallinto

Erityisosaaminen:

Juridiikka, erityisesti yritysjärjestelyt, sopimukset, henkilöstöjohtaminen, riskienhallinta

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Petri Nyberg

HHJ, DI

Yhteystiedot: +358 40 746 79 52, petri.nyberg@proboreal.com

fi.linkedin.com/in/penyberg

Toimialaosaaminen:

Investointihyödykkeet, koneenrakennus, prosessiteollisuus, Biotalous, cleantech, energiateollisuus, metsäteollisuus, Kansainvälinen liiketoiminta / myynti

Erityisosaaminen:

Teknologiainnovaatioiden kaupallistaminen, Kasvun strategiat, omistajastrategia, strategioitten toteuttaminen, Rahoitus, b-to-b myynnin organisointi

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Mika Salmi

Ins., tekn.yo, JTT, HHJ-kurssi

Yhteystiedot: +3585063155, mika@msconsulting.fi

https://www.linkedin.com/in/mika-salmi-954b079a/

Toimialaosaaminen:

Valmistava teollisuus, prosessiteollisuus, elintarviketeollisuus, alkutuotanto, b to b

Erityisosaaminen:

Johtaminen, liiketoiminnan kehittäminen, tuotannon suunnittelu, logistiikka, tuotanto start-upit, työ- ja menetelmäkehitys, HR, hinnoittelu, kannattavuus-analyysi, laatujärjestelmät

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: Kyllä


 

Kaj Björk

Tal.tiet. Maisteri, Yhteiskuntatiet. tohtori, HHJ

Yhteystiedot: +358 40 8358743, kaj.bjork@pp.inet.fi

Toimialaosaaminen:

Talous, rahoitus, kehitysprojektit 

Erityisosaaminen:

Työskentelykulttuurit, Maa-tuntemus:  Afrikka,Lähi-Itä, Kauko-Itä, Etelä-Amerikka

Käytettävissä hallitustyöhön: kyllä


 

Joni Borgström

HHJ

Yhteystiedot: +358 40 911 2012joni.borgstrom@kajastaa.fi

http://linkedin.com/in/joni-borgström-0008171

Toimialaosaaminen:

ICT, asiantuntijapalvelut

Eritysiosaaminen:

Analytiikka, Business Intelligence, SaaS, Ohjelmistolisenssointi

käytettävissä hallitustyöskentelyyn: Kyllä


 

Sakari Oikarinen

HHJ

Yhteystiedot: +358 469216060, confidentum@gmail.com

Toimialaosaaminen:

Energia, Cleantech

Erityisosaaminen:

kansainväliset sijoittajasuhteet

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä 


 

Jukka Akselin

HHJ, HHJ Pj

Yhteystiedot: +358 40 504 1401, jukka.akselin@janercon.fi

Toimialaosaaminen:

kiinteistöliiketoiminta, energiatekniikka ja -talous, talotekniikka, turvallisuusjärjestelmät

Erityisosaaminen:

Liiketoiminta, laatu ja prosessit, strategia

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Kati Rauhaniemi

HHJ

Yhteystiedot:+358405667070, kati@dot.fi

http://linkedin.com/in/kati-rauhaniemi-4213241b

Toimialaosaaminen:

Markkinointi ja viestintä, johtaminen, asiantuntijapalvelut

Erityisosaaminen:

strateginen brändin rakentaminen, konseptit ja asiakaskokemuksen rakentaminen sekä digiajassa johtaminen

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: Kyllä


 

Olavi Rahkonen

HHJ

Yhteystiedot: +358 4578813161, olavi.rahkonen@encorepartners.fi

Toimialaosaaminen:

Teknologiateollisuus ja siihen liittyvät palveluliiketoiminnat

Erityisosaaminen:

Tuotantotoiminnan johtaminen, uudelleenjärjestely ja kehittäminen, LEAN-tuotantoajattelu, Laatujohtaminen, johtamisjärjestelmien, prosessien ja tietojärjestelmien kehittäminen ja käyttöönotto, Investointien suunnittelu ja toteutus, Yritysten globaalien toimintojen kehittäminen, Toimittajaverkostojen kehittäminen

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Veli-Pekka Heikkinen

DI, MBA, HHJ, HHJ-PJ

Yhteystiedot: +358 40 539 9214, heikkinen@innovaatiomies.fi

http://linkedin.com/in/veli-pekka-heikkinen-152aaa3

Toimialaosaaminen:

Teknologiateollisuus, asiantuntijapalvelut

Erityisosaaminen:

Johtamisjärjestelmät, kansainvälinen liiketoiminta

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Janne Andersin

HHJ, KTK, ft

Yhteystiedot:+358-400-644764,  janne@alvarandersin.fi

http://linkedin.com/in/janne-andersin-a42987a

Toimialakokemus:

Matkailu, logistiikka, terveys-/hoitoala, tapahtuma- ja projektituotanto

Erikoisosaaminen:

Tilannekuva-analyysi ja muutosjohtaminen, strategian ja operatiivisen toiminnan rajapinta, kunnallinen elinvoima ja yritysyhteistyö, palvelun laatu ja markkinointi, monialayritysten johtaminen

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: Kyllä


 

Markku Penttilä

DI, HHJ

Yhteystiedot: +358 50 3138064, markkupenttila@kolumbus.fi

Toimialaosaaminen:

Valmistava teollisuus

Erityisosaaminen:

Kannattavuuden parantaminen ja kustannussäästöt, tervehdyttäminen ja kasvustrategiat, johtaminen ja

organisaatiot

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Veli-Markku Nieminen

HHJ, HHJ Pj

Yhteystiedot: +358 400 241 708, veli-markku.nieminen@espoy.fi

Toimialaosaaminen:

Talotekniikka, Rakentaminen

Erityisosaaminen:

Yrityskehitys, Yritysjärjestelyt, Strateginen johtaminen

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Anssi Kuoppala

HHJ, HHJ Pj

Yhteystiedot: 050 522 8698, anssi.kuoppala@kuoppala.fi

http://linkedin.com/in/anssikuoppala

Toimialaosaaminen:

ICT/digi, Energia, kiinteistöpalvelut, asiantuntijayritykset

Erityisosaaminen:

Palvelujen digitalisaatio & kehitys, kasvun kiihdytys, asiantuntijayrityksen uudistaminen

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: Kyllä


 

Arto Maijala

HHJ, HHJ PJ

Yhteystiedot: +358 40 533 2540, arto.maijala@outlook.com

https://www.linkedin.com/in/artomaijala/

Toimialaosaaminen:

ravintola-, kahvila- ja hotellitoiminta

Erityisosaaminen:

Palvelualan toimintojen johtaminen ja kehittäminen sekä strategiatyö. Liiketoiminnan osaaminen ja prosessien hallinta. Laatujohtaminen (ISO 9001 ja ISO 14001). Vankka johtamiskokemus yritystoimintojen kasvu- ja saneerausvaiheissa.

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Heikki Suutala

DI, HHJ

Yhteystiedot: +358 500 661 431, heikki.suutala@greenstep.fi

http://linkedin.com/in/heikki-suutala-82b69930

Toimialaosaaminen:

Finanssialat, palvelualat

Erityisosaaminen:

Johtaminen, strategia, liiketoiminta, asiakaskokemus, hyvä hallinto, riskienhallinta, arkijärki

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: Kyllä


 

Jari Osmala

HHJ

Yhteystiedot: +358400 646611, jari.osmala@gmail.com

fi.linkedin.com/pub/jari-osmala/1a/9ab/72

Toimialaosaaminen:

Teknologiateollisuus / liikkuvat työkoneet, automaatio/robotisaatio, rakennusteollisuuden urakointi- ja kunnossapitopalvelut. 

Eritysiosaaminen:

Liikkeenjohto ja hallitustyö kansainvälisessä liiketoiminnassa. Liiketoimintastrategian suunnittelu ja käytäntöön vienti globaalissa toimintaympäristössä. Kansainvälisten jakelukanavien ja toimittajaverkostojen kehittäminen ja johtaminen. M&A (yritysjärjestelyt). 

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Kati-Erika Timperi

MMM, HHJ

Yhteystiedot: +358 50 512 3492, katierika.timperi@gmail.com

fi.linkedin.com/in/kati-erika-timperi-7336957

Toimialaosaaminen:

Yleisaloina markkinointi ja kuluttajakäyttäytyminen, toimialaosaaminen erityisesti palvelu- ja ravintola-aloilta

Erityisosaaminen:

palvelujen tuotteistaminen, kuluttajakäyttäytymisen tuntemus, talous- ja henkilöstöhallinnon osaaminen

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Maarit Viljakainen

HHJ-kurssi, HHJ pj

Yhteystiedot: 040 738 8791, maarit.viljakainen1@gmail.com

linkedin.com/in/maaritviljakainen

Toimialaosaaminen:

yrityskehittäminen, viestintä ja markkinointi

Erityisosaaminen:

asiakaskohtaaminen, mentorointi, työpajat, johdon sparraus

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: Kyllä


 

Suvi Hulkkonen

Toimitusjohtaja, HHJ

Yhteystiedot: 0207 412 547, suvi.hulkkonen@hulkkonenconsulting.fi

www.linkedin.com/in/suvi-hulkkonen-679b1410

Toimialaosaaminen:

Taloushallinto, palvelualat, kiinteistö- ja rakennusala

Erityisosaaminen:

Pk-yritysten taloushallinto, johtaminen ja henkilöstöasiat

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: Kyllä

Johanna Toiviainen

Asianajaja, varatuomari, HHJ-kurssi

Yhteystiedot: 0505857760, johanna.toiviainen@urtti.fi

http://linkedin.com/in/toiviainen-johanna-856b8442

Toimialaosaaminen:

Asiantuntijapalvelut ja konsultointi, asianajotoiminta,

työoikeus, riitojen ratkaisu ja kiinteistö- ja rakentamisoikeus

Erityisosaaminen:

Liikejuridiikka, työoikeus, kiinteistö- ja rakennusjuridiikka, riitojen ratkaisu

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Ismo Kukkonen

KTM, KJs, HHJ

Yhteystiedot: + 358 40 590 3223, ismo.kukkonen@totalpalvelut.fi

www.linkedin.com/in/ismo-kukkonen-86563157

Toimialaosaaminen:

palvelu- ja kiinteistöliiketoiminta, investoinnit ja rahoitus

Erityisosaaminen:

asiakkuuksien hallinta, myynnin johtaminen (b to b), riskienhallinta

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Mirja Niemi

Varatuomari, HHJ

Yhteystiedot: 040 8479521, mirjaliisaniemi@gmail.comhttps://www.linkedin.com/in/mirja-niemi-3a932193/

Toimialasaaminen:

Hallinto- ja tukipalvelutoiminta, kiinteistöala, julkinen hallinto ja muu palvelutoiminta, kansainvälisten humanitaaristen organisaatioiden toiminta

Erityisosaaminen:

Laaja juridinen osaaminen, julkiset hankinnat

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä 


 

Manu Aunola

KTL, HHJ

Yhteystiedot: +358 400 529 418, manu.aunola@thunderroad.fi, www.linkedin.com/in/manuaunola-b2b3441/

Toimialasaaminen:

Matkailu, viihde ja vapaa-aika, terveysala, ICT, asiantuntijapalvelut

Erityisosaaminen:

Strategiatyö ja strategian käytäntöön vienti, bisneskonseptit, kehittämisrahoitus

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Joel Hujala

MSc, HHJ

Yhteystiedot: +358 404 839 839, joel.hujala@jh.fifi.linkedin.com/in/joelhujala

Toimialasaaminen:

ICT, ohjemistoala, peliala, asiantuntijapalvelut

Erityisosaaminen:

Taloushallinto, rahoitus, digitaalinen viestintä

Käytettävissä hallitustyöskentelyyn: kyllä


 

Henkilöjäsenet

 

NimiSähköpostiosoiteLinkedin
Jukka Lassilajukka.lassila@multimentor.fi 
Kyösti Saarimäkikyosti.saarimaki@scoy.fi 
Juha Järvijuha.jarvi@ka-mu.fi 
Erkki Poranen

erkki.poranen@luukku.com

 
Sakari Häyrynenhayrynens1@gmail.com

linkedin.com/in/sakari-hayrynen-85360924/

Erkki Hirvonenerkki.hirvonen@finnvera.fi 
Mikko Akselinmikko.akselin@tietoakseli.fi

fi.linkedin.com/pub/mikko-akselin/3/ab5/173

Pekka Miettinenpekka.j.miettinen@gmail.com 
Heikki Aurasmaaheikki.aurasmaa@gmail.comhttp://linkedin.com/in/heikki-aurasmaa-b2526438
Veli-Markku Nieminenveli-markku.nieminen@espoy.fi 
Arto Maijalaarto.maijala@outlook.com
Pekka Jääsköpekka.jaasko@pertec.fihttp://linkedin.com/in/pekka-jääskö-342a4b10
Hannu Salminenhannu.salminen@hansadialog.fi

http://linkedin.com/in/hannu-salminen-0277132a

Markku Penttilämarkkupenttila@kolumbus.fi

fi.linkedin.com/pub/markku-j-penttilä/1b/372/164

Urpo Ylisirniöurpo.ylisirnio@medeor.fi 
Seppo Ylinenseppo.t.ylinen@gmail.com 
Jari Osmalajari.osmala@gmail.comfi.linkedin.com/pub/jari-osmala/1a/9ab/72
Harri Hytönenhytonha@gmail.com 
Heikki Rajalaheikki.rajala@heikkirajala.fihttp://linkedin.com/in/heikki-rajala-27778698
Jukka Akselinjukka.akselin@janercon.fi 
Paavo Ässämäkipaavo.assamaki@assatconsluting.fifi.linkedin.com/pub/paavo-ässämäki/13/2a6/296
Kari Lappalainenkaritapani.lappalainen@gmail.com

fi.linkedin.com/pub/kari-lappalainen/26/334/952

Risto Jämsenristo.jamsen@makuafoods.fihttp://linkedin.com/in/risto-jämsen-1aa39714
Jari Moilanenjari.t.moilanen@gmail.com 
Kaj Björkkaj.bjork@pp.inet.fi 
Jukka Niskanenjukka.niskanen@gmail.com 
Petri Nybergpetri.nyberg@gmail.com

fi.linkedin.com/in/penyberg

Taru Mäkelätaru.makela@finnvera.fihttp://linkedin.com/in/taru-mäkelä-6610a6139
Mika Partanenmika.partanen@elisanet.fi 
Seppo Sneckseppo.sneck@largocapital.fifi.linkedin.com/in/sepposneck
Hannu Sunihannu.suni@kohiwood.com 
Vesa Numminenvesa.numminen@pp2.inet.fifi.linkedin.com/in/vesa-numminen
Anssi Kuoppalaanssi.kuoppala@soikea.comhttp://linkedin.com/in/anssikuoppala
Kati-Erika Timperikatierika.timperi@gmail.comhttp://linkedin.com/in/kati-erika-timperi-7336957
Pekka Pajalapekka.pajala@midlex.fi 
Heikki Suutalaheikki.suutala@elisanet.fi

http://linkedin.com/in/heikki-suutala-82b69930

Maarit Viljakainenmaarit.viljakainen1@gmail.comhttp://linkedin.com/in/maaritviljakainen
Kati Rauhaniemikati@dot.fihttp://linkedin.com/in/kati-rauhaniemi-4213241b
Esa Pikkarainenesa.pikkarainen@gummerus.fi 
Janne Andersinjanne@alvarandersin.fihttp://linkedin.com/in/janne-andersin-a42987a

Erica Svärd

erica.svard@jamk.fi

http://linkedin.com/in/ericasvard
Anita Saarelainenanita.saarelainen@hotmail.comhttp://linkedin.com/in/anita-saarelainen-09a90164
Esa Koivulaesa.koivula59@gmail.comhttp://linkedin.com/in/esa-koivula-264a03a1
Tiina Mikkola tiina.mikkola@jeenergia.fihttp://linkedin.com/in/tiina-mikkola-862601
Timo Martikainentimok.martikainen@gmail.comhttp://linkedin.com/in/timo-martikainen-72a7051b
Joel Hujala

joel.hujala@jh.fi

https://fi.linkedin.com/in/joelhujala
Mika Salmimikasalmi@kolumbus.fi  

Joni Borgström

joni.borgstrom@kajastaa.fi

http://linkedin.com/in/joni-borgström-0008171

Ota yhteyttä